Skip to main content

Uwaga na fałszywe SMS-y

22-12-2023

Opis działania cyberprzestępców

 

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS  z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki.

Najczęściej przestępcy podszywają się pod wizerunki najbardziej rozpoznawalnych dostawców usług, np.: Poczty Polskiej, InPost, UPS, itp., aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach możliwie jak największe zaufanie.

Starają się nakłonić odbiorców wiadomości do uzupełnienia danych na fałszywej stronie internetowej, do której prowadzi link zawarty w SMS-ie.

 

1

 

2

 

3

 

W jaki sposób chronić się przed tego typu cyberatakami?

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca.

Należy użyć oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z oryginalnej strony internetowej, nie należy korzystać z danych podanych w SMS-ie.Jeśli Klient podał dane kart płatniczych lub bankowości internetowej na fałszywej stronie, powinien należy skontaktować się ze swoim Bankiem.

 

Więcej :

Uważaj na VISHING

 

 

Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu z siedzibą w Ciechanowcu, Plac 3 Maja 3 , 18-230 Ciechanowiec, wpisany przez Sąd Rejonowy w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS: 0000030364, NIP: 722-000-25-88, REGON: 000494255, SWIFT CODE: POLUPLPR.